Portatif Ev: Ecocapsule

2015 yılında tanıştığımız Ecocapsule ev konsepti satışa hazır. Bu yıl içinde ilk olarak 50 adet, önümüzdeki yıl daha fazla sayıda Ecocapsule satılması planlanıyor.

4,67 x 2,2 metre olan Ecocapsule’ün yüksekliği en fazla 2,5 metreye ulaşıyor. Evin bütün su depoları dolu olduğundaki ağırlığı bin 650 kilogram. Bu mikro evi kurmak için herhangi bir temel inşa etmeye gerek yok, sert ve düz bir zemin yeterli. Sürgülü kapıdan (prototipte kayar kapı görmüştük) girilen evin iç kısmında bir yatak, duş ve kompost tuvaletin yer aldığı karavan tarzı küçük bir banyo var. Evin küçük mutfağında bir lavabo ve elektrikli ocak yer alıyor. Mini buzdolabı ise isteğe bağlı olarak eklenebiliyor. Evin geri kalan kısmındaysa küçük bir oturma alanı, dolap, masa ve küçük bir depo alanı bulunuyor.

Her bir Ecocapsule, bir dizi fotoelektrik pille tamamlanan dahili bir türbinle çalışıyor. Rüzgar veya güneşin yeterli olmadığı durumlar için de yüksek kapasiteli bir pil mevcut. Tıpkı küçük ev konsepti Covo‘da olduğu gibi Ecocapsule de iOS ya da Android işletim sistemli cihazlarla kontrol edilebiliyor. Mesela evin ne kadar enerji harcadığını veya su depolarında ne kadar su kaldığını bu şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama aydınlatma, havalandırma ve diğer sistemleri kontrol etmenize imkan sağlıyor.

Yakın zamanda bir açıklama yapan Ecocapsule, ilk olarak 50 adet ev satılacağını ve her birinin fiyatının 97 bin 800 Dolar olacağını söyledi. 2019’un ilk aylarında ise daha ucuz ikinci bir satış planlanıyor ancak 2019 için herhangi bir fiyat bilgisi verilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir