Çin’de Yeni Ortaya Çıkan Fosiller, Kambriyen Yaşamının Çeşitliliğini Ortaya Çıkardı

Çin’in Danshui Nehri kıyıları boyunca keşfedilen Kambriyen fosil topluluğu, Kanada’daki Burgess Shale’e rakip olabilecek bir hazine fosili olma yolunda ilerliyor.

Şimdiye kadar, Çin’in Xian kentinde bulunan paleontolog Dongjing Fu liderliğindeki araştırmacılar, 101 farklı taksonları veya organizma gruplarını temsil eden yeni tesiste 4.351 örnek topladılar. Bu taksonlar yüzde 53’ü daha önce hiç gözlemlenmemiş.

“Heyecan verici bir keşif” diyen Toronto’daki Royal Ontario Müzesi’nde paleontolog olan çalışan Jean-Bernard Caron ise çalışmaya dahil edilmedi.

Caron, bu siteler uzun zaman önce yaşamın anlık görüntülerini temsil ediyor ve hiç kimse hiçbir zaman bu bulunanlar dışında Dünya’daki gerçek yaşam çeşitliliğini gösteremez. “Bu dev bir bilmece ve bizim sadece birkaç parçamız var… Ancak ne kadar çok parçamız varsa, o zamanki hayatı anlama şansımız o kadar artar. ”

Qingjiang biyotası olarak adlandırılan yeni fosil hazinesi ilk olarak 2007’de tespit edildi, ayrıca Kuzeybatı Üniversitesi’nde bir paleontolog olan ortak yazar Xingliang Zhang, “Burgess Shale tipi fosiller üzerinde yıllardır çalışıyorum ve ne tür kayaları koruduğunu biliyorum” diyor.

O yıl yapılan bir saha gezisinde, o ve öğrencileri Kambriyen’e tarihlenen farklı bir kaya katmanını araştırıyorlardı. Öğle yemeğinde, nehrin suları tarafından taşınırken bir sonraki alt kaya katmanına oturduğunu söyledi – ve ince kil katmanının fosiller için mükemmel koruma ortamı olduğunu hemen anladı. “Kil taşını böldük ve çabucak bir Leanchoilia buldum (bir tür parçalanmış eklembacaklı).” Kısa süre sonra birçok keşif gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir